Většinou se jedná o krátkodobé 2 až 3leté porosty – nebo o dočasné porosty na 4 až 5 užitkových let.
K zajištění nejlepší kvality píce a velmi dobré silážovatelnosti obsahují většinou jílky nebo jílkovitá festulolia. V dočasných porostech musí být ale dostatečně zastoupeny vytrvalé trávy, aby nedošlo k zaplevelení a k výraznému zhoršení kvality píce po ustoupení jílků z porostu.
Samozřejmostí těchto porostů je intenzivní výživa – především dusíkem, předpokládá se také minimální herbicidní ochrana, resp. po založení by měla postačit odplevelovací seč.
Ve směsích pro dočasné porosty byl v nízkém podílu také vyséván jetel plazivý. Jeho přínos spočívá:
Směsi pro výrobu siláží pro BPS, vysévané na orné půdě:
Směs na 2, max. tři roky pěstování, je možné ji vysévat na jaře i v brzkém podzimu, výsevek min. 31 kg/ha. Vyžaduje intenzivní dusíkatou výživu.
Intenzivní směs na ornou půdu, na 3, max. čtyři roky pěstování, do dočasných mezipásů ve velkých honech kukuřice, nebo na pozemky ohrožené erozí. Vyžaduje intenzivní dusíkatou výživu. Nejvhodnější doba výsevu je na jaře, sklizeň na siláž již po dvou nebo dvou a půl měsících od výsevu. 2/3 jílkovitých trav ve výsevku 35 kg/ha zajistí snadnou konzervovatelnost píce.
Intenzivní směs na ornou půdu, na min. čtyři roky pěstování, na pozemky ohrožené erozí, do oblastí nevhodných pro pěstování kukuřice apod. Nejvhodnější doba výsevu je na jaře, sklizeň na siláž již po dvou nebo dvou a půl měsících od výsevu. Téměř polovina jílkovitých trav ve výsevku 35 kg/ha zajistí snadnou konzervovatelnost píce. Vytrvalé druhy a jetel plazivý jsou zárukou dostatečné suchovzdornosti i vytrvalosti porostu, který rovněž vyžaduje intenzivní dusíkatou výživu.