S HLUBOKÝMI KOŘENY V BOJI PROTI JARNÍMU SUCHU

Vědci poskytli nové znalosti o kořenové architektuře v travinách a DLF je nyní schopna poskytnout zákazníkům ověřené pokyny, když požadují druhy a odrůdy nejvíce odolné vůči suchu. Šlechtění rostlin pro vylepšenou kořenovou architekturu není snadný úkol. Ve skutečnosti je docela těžké dobře se podívat na to, co se děje hluboko v půdě, a získat tyto informace pro vysoký počet chovných linií.

Alespoň do teď! Spolu s kodaňskou univerzitou DLF testovala různé odrůdy trávy na hlubokou kořenovou hmotu pomocí nejmodernějšího zařízení na třídění kořenů na světě, RadiMax. Toto zařízení umožňuje zobrazování kořenů až do hloubky 3 m, abychom mohli zjistit, jak si vedou za sucha.

Naši chovatelé získávají jedinečné informace o kořenové architektuře a jsou schopni identifikovat a vybírat kandidáty s nejrychlejším růstem kořenů, nejhlubšími kořeny a nejvyšší hmotou kořenů. Již identifikovali řadu odrůd jako první volbu, když záleží na toleranci vůči suchu, “ jak dodává Christian S. Jensen, vedoucí vědecký pracovník a vedoucí biotechnologie v DLF.

"Kombinací dat ze zařízení RadiMax s tím, co již víme z našich dalších výzkumných a vývojových aktivit, můžeme vyvinout nové šlechtitelské linie, abychom dále zlepšili toleranci vůči suchu v našich nových odrůdách." Nyní jsme také byli schopni ověřit, že kořenová hmota našich pícninových druhů jako je Kostřavovité Festulolium PLUS a našich profesionálních druhů rašelin 4turf jsou lepší než standardní druhy jílků, “říká Christian S. Jensen.

Hluboká kořenová hmota a kořenová architektura nejsou v současné době odměňovány žádnými oficiálními hodnotovými testy v evropském systému hodnocení. DLF věří, že je nezbytné sledovat cíl, a přinést na trh odrůdy odolné vůči suchu ve prospěch zemědělců a profesionálních správců trávníků.

Jarní sucho = dnes už běžný jev

Při měnících se klimatických podmínkách dochází častěji k jarnímu a časnému letnímu suchu. V mnoha případech to bude mít vážný dopad na pícniny a výkon trávníku. Rok 2020 nebyl výjimkou. Již pošesté v řadě byla severní a střední část Evropy v různé míře zasažena suchem na jaře a počátkem léta. Po celé ty roky mělo sucho ekonomické důsledky pro producenty pícnin a správce trávníků. Zemědělské plodiny oseté na jaře byly vystaveny v roce 2020 a měly potíže s klíčením a plodiny založené v předchozích letech byly ustaveny uprostřed období exponenciálního růstu.

Tento fenomén již není diskutabilní. Raději si zvykneme na pravděpodobnost, že jarní sucho bude spíše pravidlem než výjimkou!
Takže když zemědělec nebo správce trávníku požádá o odrůdy tolerantní k suchu ve vaku na osivo – DLF je schopen jej poskytnout - ověřeno RadiMax.

 

Zajímá Vás více? Jsme zde pro Vás!
Stačí nám napsat a my už se postaráme o to, aby náš poradce či prodejce Vaši zprávu dostal a komunikoval s Vámi.
office@dlf.cz
PORADENSTVÍ
PRODEJ

Ještě jste se nepřihlásili k odběru našeho ZPRAVODAJE/NEWSLETTERU?
Můžete tak učinit ZDE:
 
PŘIHLÁSIT SE