Epická hra trávníku, aneb bojujme se suchem na všech úrovních!

Tam, kde jiné rostliny nebo stromy vytvářejí nové výhonky v horní části rostliny, si trávy vytvářejí nové výhonky velmi blízko ke kořenům. Naznačuje to, že kořeny hrají u trav důležitou a jedinečnou roli.
Je tomu skutečně tak a zejména to umožňuje velmi krátké sekání trav pomocí sekačky na trávu nebo znovu a znovu pasoucích se zvířat, aniž by došlo k zastavení růstu.

Je to také mechanismus, který pomáhá trávě přežít několik druhů stresu. Se změnou klimatu čelíme dvěma druhům stresu, který bude mít nepříznivé dopady na růst rostlin: stres suchem a teplem. Prostřednictvím našich výzkumů jsme zjistili, že každý druh trávy má svůj vlastní soubor mechanismů pro přežití.

Za sucha vysychá půda vždy shora. Jak sucho postupuje dolů půdním profilem, první obrannou linií, do které se rostlina pustí, je její hluboká kořenová hmota, která jí umožňuje pokračovat v přijímání vody a živin. I když tento mechanismus neumožňuje, aby tráva šetřila zásoby vody, umožňuje trávě připravit se na ještě horší podmínky. Jakmile sucho pokročí pod hloubku zakořenění, bude se tráva muset spoléhat na jiné obranné mechanismy.

A právě to se obvykle děje během suchého léta, kdy je veškerá voda spotřebována dolů po půdním profilu. V této situaci přejde většina trávy do hibernace. Uzavření stomatálních buněk, kterými rostlina normálně „dýchá CO2 a O2 ven“, okamžitě zastaví transpiraci – a tím také – jakýkoli další růst. Některé druhy mají také silnější listy a / nebo voskovou vrstvu, které jim pomohou dále šetřit vodou. Vypnutí transpirace za slunečného dne však nepřichází bez postihu: fotosyntetické zařízení bude stále bombardováno fotony ze slunce, ale nyní bez chlazení. Výsledkem je vadnutí listů a – pokud se prodlouží – smrt rostlin.

Jak vyhrát tuto epickou bitvu proti suchu? Prvním krokem je vědět, jaké sucho v budoucnu potkáte.
Je jarní nebo letní sucho nebo možná obojí?

Dříve jsme se zabývali výzkumem, který byl proveden v zařízení RadiMax, kde lze rostliny charakterizovat jak s ohledem na kořenový profil, tak i nadzemní toleranci. Odrůdy, které byly vybrány tímto intenzivním režimem sucha a prokázalo se, že mají nejvyšší kořenovou hmotu v hlubších půdních vrstvách, poskytují první odpovědi na řešení obou druhů sucha.

Pokud očekáváte velmi horké a suché období, je důležité vytvořit ze samotné rostliny přirozený odstín. Jednoduše se vyhněte sekání trávy příliš krátce. Delší listy zabrání poškození buněk ve stinných listech a také zajistí, že se fotosyntetické produkty mohou stále přivádět ke kořenům a udržovat je tak naživu pro další déšť.

Rozhodněte se vyhrát – a vybírejte odrůdy pečlivě!